Широкий выбор медицинских товаров в магазине Диамаг
ورود  \/ 
x
ثبت  \/ 
x

منو

برخی از ویدیو های آموزشی ما

با ابزار set affinity در ویندوز این کار انجام میشه

مروری بر سرور های HP

  • نوشته شده توسط admin
  • دسته: سرور
  • بازدید: 5210

تا چند سال پیش وقتی در بسیاری از سازمان‌ها صحبت از پیاده‌سازی یک شبکه به میان می‌آمد، اولین تصوری که در ذهن مدیران شکل می‌گرفت، نیاز به کیس‌های بزرگ با قطعات متداول و آشنای یک سیستم دسکتاپ بود، البته به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه عملکرد و قدرت این سیستم باید بالاتر از دسکتاپ‌های عادی سازمان بوده و حافظه بالاتری نیز داشته باشد. همین دیدگاه باعث می‌شد که عملیات اطلاعاتی در اکثر این سازمان‌ها به یک فرآیند شکننده تبدیل شود که با کوچک‌ترین مشکلی به وضعیت غیرعملیاتی فرو می‌رفت.

 

با اینحال خوشبختانه به نظر میرسد که دیدگاه مذکور به تدریج در حال محو شدن است و امروزه بسیاری از مدیران در سازمانهای حساس به این نتیجه رسیدهاند که برای تداوم بینقص عملیات خود به یک زیربنای قابل اعتماد نیاز دارند. واقعیت این است که طراحی و ساخت سرور بهعنوان یک شاخه کاملا حرفهای در دنیای IT شناخته میشود و آمادهسازی این سیستمها به هیچوجه صرفا به مونتاژ یک سیستم با چند قطعه متداول محدود نمیشود. در واقع ترکیب کلی این سیستمها به دفعات و با روشهای مختلف مورد آزمایش قرار میگیرد تا هماهنگی تمام اجزای آنها با یکدیگر تضمین شود. از سوی دیگر، در آمادهسازی این سرورها از قطعاتی استفاده میشود که تقریبا در هیچ حوزه دیگری کاربرد ندارند. برای مثال کنترلرهای RAIDمورد استفاده در این سیستمها از چنان عملکرد و البته قیمت بالایی برخوردارند که بهرهگیری از آنها در یک سیستم دسکتاپ تنها به معنای اتلاف پول کاربران خواهد بود. از سوی دیگر، این سرورها از قابلیتهای مدیریتی پیشرفتهای برخوردارند که به هیچوجه در یک سیستم دسکتاپ مدرن قابل دسترسی نخواهد بود. تمام این عوامل در کنار پایداری و کیفیت بالای سیستمهای مذکور باعث میشوند که این سرورهای استاندارد به شالوده اجتناب ناپذیر هر شبکه حساسی تبدیل شوند. در این مقاله شما را با نمونهای از این محصولات آشنا خواهیم کرد.
Proliant یک نام تجاری برای کامپیوترهای سرور است که در ابتدا توسط شرکت کامپک توسعه یافته و روانه بازار شدند. پس از آن که HP شرکت کامپک را خریداری کرد، به توسعه و عرضه این خانواده از سرورها تحت عنوان HP Proliant ادامه داد. سیستمهای Proliant در حوزه تعداد واحدهای فروخته شده و درآمدی که نصیب شرکت HP کردهاند، پیشتاز بازار سرورهایx86 بهشمار میآیند.
 
 
این سرورها به چهار خط اصلی از محصولات تقسیم میشوند: ML، DL، BL و SL. تفاوت اصلی این سریها به شکلساخت آنها مربوط میشود.
سری Proliant ML از سرورهای مبتنی بر کیسهای تاور با ظرفیت توسعه داخلی دیسکها و اتصالات تشکیل شده است.
 


سری DL، سرورهای نصب شونده در رک (Rack Mount) چند منظوره را در بر میگیرد.
 
 

 
 
سری BL نیز شامل سرورهای تیغهای (Blade) است که در داخل BladeSystem شرکت HP قرار میگیرند.
 
 
 
 
 
در نهایت سری SL از سرورهای متراکم نصب شونده در رک برای محیطهای با مقیاسهای بزرگ تشکیل شده است.
 
 
 
 
 
 
سرورهای Proliant در عین حال از نظر پیکربندی پردازندهها نیز به چند گروه تقسیم میشوند. سریهای 100، 200، 300 و400 از سیستمهایی با یک یا دو سوکت پردازنده تشکیل شدهاند. سریهای 500 و 600 شامل سیستمهایی با چهار سوکت پردازنده هستند. در نهایت، سیستمهایی که هشت سوکت پردازنده دارند نیز در سری 700 قرار میگیرند. البته سری جدید900 که به این مجموعه اضافه شده است نیز دارای هشت سوکت پردازنده میباشد و حداکثر از 80 هسته پردازشی و 4 ترابایت حافظه RAM پشتیبانی میکند. توجه داشته باشید سیستمهایی که شماره مدل آنها به صفر ختم میشود از پردازندههای اینتل استفاده میکنند، از سوی دیگر اگر سرور مورد نظر مبتنی بر پردازندههای AMD باشد شماره مدل آن به پنج ختم خواهد شد.
سرورهای Proliant شرکت HP در نسلهای مختلفی ارایه شدهاند. آخرین نسل از این سرورها یعنی G8 (نسل هشتم) روز 13 فوریه سال جاری میلادی معرفی شد. با اینحال هنوز برای بررسی و مطالعه این نسل از سرورهای خانواده مذکور بسیار زود است.
از سوی دیگر، نسل هفتم این سرورها یعنی G7 در حال حاضر بهعنوان پیشتاز بازار در گروه خود محسوب میشود. در این مقاله به بررسی یکی از سرورهای G7 سری DL خواهیم پرداخت که در سال 2011 عنوان پرفروشترین محصول رده خود را بهدست آورده است. مدلی که در این مقاله به معرفی آن خواهیم پرداخت، Proliant DL380 G7 نام دارد. همانطور که قبلا توضیح دادیم، این سرور از نوع نصب شونده در رک است. سری Proliant DL380 همیشه در بین محبوبترین سرورهای چندمنظوره قرار داشتهاند. از نسل پنجم به بعد، این سرورها بیش از پیش مورد توجه قرار گرفتند و HP با بهرهگیری از فناوری سطح بالای خود امکانات متنوعی را در آنها پیادهسازی کرده است.
 
 
 
 
 
 
نسل هفتم سرورهای DL380 از نظر سختافزاری شباهت زیادی به نسل ششم آن دارد. در واقع شما میتوانید مدلهای تقریبا مشابهی از این دو نسل را پیدا کنید. نسل ششم این سرورها بلافاصله پس از معرفی پردازندههای زیون سری5500/5600 اینتل با هسته Nehalem یعنی اواسط سال 2009 معرفی شد. از سوی دیگر، معرفی نسل هفتم بیش از یک سال بعد یعنی با عرضه پردازندههای زیون مبتنی بر هسته Westmere همزمان بود که حداکثر حاوی 6 هسته پردازشی بودند. با توجه به این واقعیت که پردازندههای زیون سطح بالای سری 5600 از فناوری HyperThreading پشتیبانی میکنند، هر یک از این پردازندهها قادر به اداره 12 رشته پردازشی خواهند بود. به این ترتیب هر سرور DL380 با دو پردازنده از این خانواده در مجموع دارای 12 هسته فیزیکی خواهد بود و میتواند در هر لحظه تا 24 رشته پردازشی را اداره نماید.
DL380 از نظر ابعاد در خانواده خود تحت عنوان یک سرور دو واحدی (2U) شناخته میشود، به عبارت دیگر این سرور از نظر ارتفاع در یک رک دو واحد را اشغال خواهد کرد. اگر بخواهیم به قابلیتهای پیکربندی این سرور اشاره کنیم، باید بگوییم که سرور مذکور یک مدل با دو سوکت پردازنده است که میتواند پردازندههایی با 2 تا 6 هسته پردازشی را در هر سوکت خود پشتیبانی کند. این سرور همچنین به 18 اسلات حافظه مجهز است. به عبارت دیگر هر سوکت پردازنده 9 اسلات حافظه را در یک پیکربندی سهکاناله (سه اسلات برای هر کانال) در اختیار خواهد داشت. شما میتوانید از ماژولهای حافظه PC3-10600R RDIMM DDR3 (Registered DIMM) یا ماژولهای PC3-10600E UDIMM DDR3(Unregistered) در این اسلاتها استفاده کنید. در نهایت این سرور قادر است حداکثر از 384 گیگابایت حافظه پشتیبانی کند. برای افزایش امکانات سیستم، شما 6 اسلات توسعه PCI Express را در اختیار خواهید داشت. این سرور بهطور استاندارد از 8 هارددیسک پشتیبانی میکند، اما با یک محفظه درایو ثانویه که بایستی آن را بهطور انتخابی و جداگانه تهیه کنید، حداکثر قادر به پشتیبانی از 16 درایو SFF SAS/SATAخواهد بود. برای دستیابی به عملکرد رقابتی ساختار ذخیرهسازی، HP در این سرور خود از کنترلر مجتمع Smart Array P410iبهره گرفته است. برای آنکه ارتباط سرور با دنیای خارج را فراموش نکرده باشیم نیز باید بگوییم که DL380 G7 به دو کنترلر شبکه 1GbE NC382i مجهز است که هر یک دو درگاه اترنت گیگابیتی را پشتیبانی میکنند. به این ترتیب شما روی این سرور چهار درگاه اترنت گیگابیتی را در اختیار دارید.
همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، تفاوت نسل هفتم سرورهای DL380 با نسل قبلی آنها به پردازندههای ارایه شده با آنها مربوط میشود. با اینحال یک تفاوت مهم دیگر نیز در بین این سرورها وجود دارد. نسل هفتم سرورهای مذکور به همراه نسخه سوم نرمافزار مدیریت از راه دور پیشرفته HP یعنی iLO 3 (Integrated Lights-Out) ارایه میشود.
DL380 G7 از دو منبع تغذیه برای تامین افزونگی پشتیبانی میکند. پردازندهها در بخش میانی مادربرد سیستم تعبیه شدهاند و اسلاتهای حافظه در طرفین آنها قرار گرفتهاند. این سرور برای بهجریان انداختن هوای کافی به منظور خنک کردن پردازندهها و ماژولهای حافظه خود حداکثر از 6 فن 40×60×60 میلیمتری در یک ردیف استفاده میکند. تعویض این فنها به آسانی انجام میشود و بدون هیچ لرزشی کار میکنند.
در قسمت جلویی بدنه سرور، شما میتوانید یک درایو اپتیکال DVD-RW، دو ستون چهارتایی از هارددیسکها که بهصورت افقی نصب میشوند، کلیدهای پاور و ریست، UID (چراغی که به کاربران امکان میدهد تشخیص دهند روی کدامیک از سرورهای یک رک مشغول کار هستند)، دو درگاه USB، پنل نمایشگر وضعیت فعالیت اجزای مختلف سرور (درگاههای اترنت، منابع تغذیه، سطح دما و تغذیه، ماژولهای حافظه، پردازندهها و فنهای دستگاه) و یک خروجی VGA برای اتصال نمایشگر را مشاهده کنید. در این بخش همچنین برچسبی تعبیه شده که اطلاعات مربوط به استفاده از نرمافزار مدیریت از راه دور iLO روی آن قرار گرفته است.
در قسمت پشت بدنه، شما دو درگاه PS/2، دو درگاه USB، چهار درگاه اترنت گیگابیتی، یک درگاه اترنت پنجم برای نظارت iLO 3، یک خروجی VGA، یک درگاه RS-232، چراغ UID و محفظههای در نظر گرفته شده برای دو منبع تغذیه و شش کارت توسعه را مشاهده کنید.
علاقهمندان به مجازیسازی نیز قابلیتهای مطلوبی را در این سرور بهدست خواهند آورد زیرا DL380 G7 به یک درگاه USB و اسلات کارت حافظه SD داخلی مجهز است که به آن امکان میدهد از یک Hypervisor توکار بوت شود.
همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، شما میتوانید تعداد هارددیسکهای این سرور را به 16 عدد افزایش دهید، اما برای انجام این کار باید دریچه سمت راست قسمت جلویی کیس و درایو اپتیکال آن را جدا کرده و سپس یک محفظه مخصوص را برای نصب 8 درایو اضافی به سرور اضافه کنید.
در مجموع میتوان گفت سرورهای Proliant DL380 G7 همه امکانات و مشخصات لازم برای صدرنشینی بر کلاس خود در این بازار را در اختیار دارند. آزمایشهای مختلفی که روی این سرورها انجام شدهاند نشان میدهند که سیستمهای مذکور عملکرد خنک و کممصرفی را ارایه میکنند.
این سرورهای چندمنظوره به آسانی میتوانند نیازهای متنوع هر محیطی با حداکثر 80 کلاینت را برآورده نمایند. به همین دلیل مجموعه گستردهای از شرکتها و سازمانها میتوانند این گزینه را در بالای فهرست گزینههای خود قرار دهند.
هیچ تردیدی نیست که DL380 G7 با در نظر گرفتن بالاترین ملزومات برای یک سرور چندمنظوره طراحی شده و یک پایه استوار برای شبکه شما بهشمار میآید، در حالیکه به شما امکان میدهد از آخرین فناوری پردازندههای زیون اینتل به همراه قابلیتهای مدیریت از راه دور شرکت HP بهآسانی بهرهگیری نمایید.

منبع : http://www.cnco.ir

Share this post

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn