Широкий выбор медицинских товаров в магазине Диамаг
ورود  \/ 
x
ثبت  \/ 
x

منو

برخی از ویدیو های آموزشی ما

در این ویدیو نرم افزار های تست کارت گرافیک رو بررسی میکنیم

آموزش رندرینگ مشارکتی و مستقل تحت شبکه با VRAY و 3DsMax

  • نوشته شده توسط admin
  • دسته: 3DsMax
  • بازدید: 7322

در روش رندرینگ تحت شبکه دو نوع مشارکتی و مستقل وجود دارد که هر یک را توضیح خواهیم داد.
در روش مشارکتی یا Distributed (توزیع باکت های رندر) از یک یا چند کامپیوتر استفاده می کنیم تا سرعت رندر آنها به سرعت رندر سیستم ما کمک کرده و در زمان کوتاه تری رندرینگ انجام شود.

رندرینگ مشارکتی

نیازمندی های رندرینگ مشارکتی یا مشارکت باکت همه سیستم ها در رندر یک صحنه:
از شبکه کابلی استفاده کنید و به هیچ وجه از روش های بی سیم برای این کار استفاده نکنید.
* در صورتی که بیشتر از یک کامپیوتر در رندرینگ استفاده میکنیم باید یک سوییچ شبکه مناسب در اختیار داشته باشیم.
* همه سیستم عامل های نصب شده روی کامپیوترهای موجود در شبکه رندرینگ باید از لحاظ بیتی یکسان باشند. همگی 32 بیت یا همگی 64 بیت. در صورتی که دانش کافی در شبکه ندارید بهتر است سیستم عامل های یکسان هم داشته باشید اما این لزوم ندارد.
* هر نرم افزار که برای طراحی استفاده می کنید مثل 3DsMax دقیقا همان نسخه مثلا 2015 و هر موتور رندرینگی که استفاده میکنید مثل VRAY دقیقا همان نسخه مثلا 3 بر روی تمام کامپیوتر های موجود در شبکه رندرینگ نصب شده باشد تا در زمان رندرینگ با مشکلی مواجه نشوید. در صورتی که در رندرینگ صحنه از پلاگین های خاصی استفاده کرده باشید باید آن پلاگین نیز در همه کامپیوتر ها نصب شده باشد.
* به همه سیستم های موجود در شبکه IP نوع Static اختصاص دهید تا حل مشکلات برایتان ساده تر باشد.
* در صورتی که نمیتوانید پورت های مورد نیاز را در Firewall یا آنتی ویروس باز بگذارید در زمان رندرینگ در همه کامپیوتر ها این دو نرم افزار را غیر فعال کنید.
* برای اینکه از راه دور بتوانید به کامپیوتر های موجود در شبکه از طریق کامپیوتر اصلی دسترسی داشته باشید باید Remote Desktop را فعال کرده باشید و کاربر را به Everyone اضافه کرده باشید. کامپیوتر هایی که Remote Desktop در آنها فعال شده اند باید حتما رمز عبور هم داشته باشند.
* در صورتی که از شبکه Workgroup استفاده میکنید باید نام Workgroup همه کامپیوتر ها یکسان باشد. همچنین سعی کنید برای کامپیوتر های موجود در شبکه اسامی ای در ترکیب با شماره بدهید که در مراحل بعد در خاطرتان مانده باشد مثل Renderbox1 - Renderbox2 و...

* در کامپیوتر هایی که در شبکه رندرینگ مشارکت دارند یک پوشه به اشتراک بگذارید .
* در کامپیوتر هایی که در شبکه رندرینگ مشارکت دارند فایل Launch VRAY DR Spawner را اجرا کرده و سپس آن را در Starup بگذارید تا با هر بار روشن شدن سیستم ها نیاز به اجرای مجدد این فایل نباشد.

رندرینگ مشارکتی


مراحل کار در رندرینگ مشارکتی:
1- در کامپیوتر اصلی در تنظیمات VRAY به سربرگ Settings بروید و بعد Distributed Rendering را علامتدار کرده و بعد دکمه Distributed Rendering را کلیک کنید.
2-در پنجره باز شده دکمه Add Server را زده و نام کامپیوتر شریک در رندر را وارد کنید مثلا Renderbox1. اگر در بخش نیازمندی ها فایروال و آنتی ویروس را غیر فعال کردید در اینجا نیازی به وارد
کردن Port هم ندارید.
3-توسط دکمه Resolve Server میتوانید ببینید کدام نام کامپیوترهایی که وارد کرده اید شناسایی شده اند. در صورتی که در جلو آنها IP نمایش داده شده باشد نشانه شناسایی آن می باشد.
4-برای پایداری بیشتر پیشنهاد می کنیم گزینه Restart Server on Render End را علامتدار کنید تا بعد از اتمام هر رندر سرویس DR Spawner مجدد راه اندازی شود.
5- در صورتی که زمان رندرینگ تعدادی از باکت های رندرینگ به درستی texture یا نور های تصویر را رندر نمیکردند در پنجره تنظیمات VRAY Distributed Rendering گزینه Transfer Missing Assets را علامتدار کنید تا همه تصویر به شکل درست خودش رندر شود.

 

تنظیمات رندرینگ توزیعی در vray

 


6-مراحل کار به اتمام رسید می توانید برای عمل رندر بر روی دکمه Render کلیک کنید.

در صورتی که در هر یک از بخش های رندرینگ مشارکتی و مستقل نیاز به کمک بیشتری دارید و یا میخواهید تنظیمات شبکه و نرم افزارها در محل شما انجام شود میتوانید با کارشناسان شهر الکترونیک تماس بگیرید.

تماس با شهر الکترونیک


رندرینگ مستقل

آموزش رندرینگ یک انیمیشن ( حرکت دوربین) در Backburner با استفاده از VRay GI

توجه داشته باشید که این آموزش برای رندر انیمیشن با حرکت دوربین است. مفهموم این سبک رندرها به این حالت است که تمامی اشیاء و نورها در صحنه ساکن هستند و هیچ تغییر و جابجایی در آنها وجود ندارد و تنها دوربین در صحنه حرکت می کند. این سبک انیمیشن سرعت بالاتر و دقت بیشتری را نسبت به انیمیشن های با اجسام متحرک دارد.

Vray قابلیت‌های زیادی به عنوان یک موتور رندرینگ دارد؛ ولی در همین حال، وقتی نوبت به رندرینگ‌های پیچیده‌تر نظیر رندرینگ یک سکانس انیمیشن می‌رسد، زمان زیادی برای انجام این کار نیاز خواهد بود. در این مطلب آموزشی، قصد داریم تا با استفاده از رندرینگ شبکه‌ای در ۳ds Max زمان انتظار تا پایان رندرینگ را کاهش دهید. این کار در مورد رندرینگ‌های غیرشبکه‌ای نیز با غیرفعال کردن گزینه “net render” در سربرگ common در تنظیمات رندرینگ در دسترس خواهد بود.

اولین نکته در مورد استفاده از روشنایی کلی (GI) این است که شما نمی‌توانید از روش‌های “incremental add to map” در حالت رندرینگ همزمان در چند کامپیوتر مختلف استفاده کنید. زیرا تنها یک کامپیوتر می‌تواند فایل را در هر زمان ذخیره کند و بنابراین چند کامپیوتر فقط چند بار اضافه این کارا انجام خواهند داد.

راه‌حل‌ این موضوع نسبتاً‌ ساده است:

اول از همه اینکه باید Light Cache رندر شده و بر روی دیسک ذخیره شود. سپس باید برای Irradiance Map چنین کاری را انجام داد و در مرحله سوم، انیمیشن نهایی می‌تواند با استفاده از این دو فایل، رندر شود. خوشبختانه این روند را می‌توان به صورت اتوماتیک با Backburner انجام داد.

تنظیمات Light Cache

حتی با درنظر گرفتن اینکه یک انیمیشن را می‌خواهید رندر کنید، time output را برای حالت تک فریم قرار دهید. در این حالت، Light Cache از تایم‌لاین شما یک فایل تولید می‌کند و نه از time output . پس مطمئن شوید که تایم‌لاین به تعداد فریم‌هایی که می‌خواهید رندر شوند، تنظیم شده باشد ( منظور محدوده انیمیشن پایین صفحه تریدی مکس است).

تیک گزینه “Save File” را بردارید؛ زیرا فعلاً به آن نیازی نداریم.

رندر تحت شبکه با VRAY

در همین حال، گزینه “Don’t render final image” را فعال کنید؛ چرا در این مرحله تنها می‌خواهیم برای light cache رندرینگ انجام دهیم.

هر دو انجین اولیه و ثانویه GI باید به صورت Light Cache تنظیم شوند.رندر تحت شبکه با VRAY

حالت “Fly Through” را تنظیم کنید و تیک باکس‌های مشخص‌شده را بزنید. سپس محلی برای ذخیره فایل light cache انتخاب کنید.

رندر تحت شبکه با VRAY

توجه!
در ورژن های جدید تر VRAY مثل 3.20 در بالا سمت راست پنجره باید بر روی دکمه Default کلیک کنید تا به حالت Advanced یا Expert تبدیل شود تا بتوانید گزینه های که در تصویر بالا مشخص شده را علامتدار کنید :

VRAY 3.20 New Light Cache Features

وقتی تمام تنظیمات به‌درستی انجام شدند، بروی Render کلیک کنید. اگر در حال رندرینگ شبکه‌ای هستند، به خاطر داشته باشید که باید گزینه “Net Render” را فعال کنید.

 

در پنجره ظاهر شده network render، بر روی “Advanced” کلیک کنید و سپس گزینه “Enable Limit” را انتخاب کنید. این کار باعث می‌شود که تنها یک render server برای light cache مورد استفاده قرار گیرد.

رندر تحت شبکه با VRAY

تنظیم Irradiance Map

گزینه “Active Time Segment” را انتخاب کنید. در همین حال، اگر می‌خواهید بخش کوچکی را انیمیت کنید، به سراغ “range” بروید. سپس دقت کنید که گزینه “Save File” غیرفعال باشد؛‌ زیرا در این مرحله به آن احتیاجی نداریم.

برای رندرینگ IR map، به گونه‌ای تنظیم کنید که هر ۱۰ فریم، یک فریم رندر شود. بیشتر از این مقدار، تا زمانی که حرکت سریع دوربین در صحنه وجود نداشته باشد، نیازی نخواهد بود. رندر اول ممکن است نسبتاً طول بکشد، ولی با توجه به حالت “multiframe incremental” انتخاب شده، رندرینگ‌های بعدی با سرعت بیشتری همراه خواهد بود.

رندر تحت شبکه با VRAY

در همین حال، دقت کنید که باکس زیر هنوز فعال باشد.

رندر تحت شبکه با VRAY

در اینجا، primary engine را به Irradiance map و secondary را به Light Cache تنظیم کنید.

حالت “multiframe incremental” را تنظیم کرده و مکانی را برای ذخیره فایل مشخص کنید. به خاطر داشته باشید که در هنگام رندرینگ شبکه‌ای، این مکان باید برای تمام شبکه به اشتراک گذاشته شده باشد.

رندر تحت شبکه با VRAY

IR Map بر روی light cache از پیش محاسبه شده، ایجاد خواهد شد. گزینه “From File” را انتخاب کنید و جایی را که فایل light cach را ذخیره کرده‌اید، انتخاب کنید.

در این حالت، اگر هنوز فایل light cache به اتمام نرسیده باشد، جای نگرانی نخواهد بود؛ زیرا تا وقتی که قبلی انجام نشود، کار ادامه نخواهد یافت.

رندر تحت شبکه با VRAY

بر روی “Render” کلیک کنید. اگر از backburner استفاده می‌کنید، فراموش نکنید که گزینه “net render” را فعال کنید.

به علاوه، مطمئن شوید که تیک “server limit” هنوز فعال و به مقدار ۱ تنظیم شده باشد.

نکته مهم: برای اینکه این رندرینگ تا زمانی که فایل light cache کامل نشده، شروع نشود، در پنجره network render ، بر روی گزینه “Dependencies” کلیک کنید و کار قبلی light cache را به لیست اضافه کنید. اگر این کار را فراموش کرده باشید، به راحتی می‌تواند در بخش Queue Monitor از Backburner، با راست‌کلیک بر روی کار و انتخاب گزینه “Select Dependencies” همین عمل را انجام دهید.

رندر تحت شبکه با VRAY

تنظیم رندر نهایی

بازه فریم‌هایی را که می‌خواهید از آنها رندر تهیه کنید، انتخاب کنید. در اینجا رندرینگ تمام فریم‌های بین صفر تا ۱۲۵ مدّنظر بوده است. همچنین با انتخاب “۱” در باکس “Nth Frame” مطمئن شوید که تمام فریم‌ها رندر می‌شوند.

در نهایت، سری تصاویر را در جای دلخواه از هارددیسک ذخیره کنید. لازم به یادآوری است که اگر از backburner استفاده می‌کنید، باید در یک مکان اشتراک‌گذاری شده برای شبکه، این کار را انجام دهید.

رندر تحت شبکه با VRAY

تیک “Don’t Render Final Image” را بردارید.

رندر تحت شبکه با VRAY

IR Map و Light Cache را به گونه‌ای تنظیم کنید که از فایل‌های ساخته شده در رندر‌های قبلی استفاده شوند. این کار بعداً تنظیم می‌شود؛ بنابراین تا زمانی که فایل‌های قبلی کامل نشده باشد، آغاز نمی‌گردد.

رندر تحت شبکه با VRAY

در ادامه، گزینه “Enable Limit” را غیرفعال کنید تا تمام server ها بتوانند انیمیشن نهایی را رندر کنند.

نکته مهم: برای اینکه این رندرینگ تا زمانی که فایل‌های قبلی light cache و IR Map کامل نشده، شروع نشود، در پنجره network render ، بر روی گزینه “Dependencies” کلیک کنید و دو کار قبلی را به لیست اضافه کنید. اگر این کار را فراموش کرده باشید، به راحتی می‌تواند در بخش Queue Monitor از Backburner، با راست‌کلیک بر روی کار و انتخاب گزینه “Select Dependencies” همین عمل را انجام دهید.

رندر تحت شبکه با VRAY

اکنون رندرینگ انیمیشن شما در Backburner با استفاده از V-Ray GI تنظیم شده است؛‌ کاری که در ابتدا بسیار پیچیده به نظر می‌آمد، ولی دارای تنظیمات آسانی بود و در نهایت زمان رندرینگ را کاهش داد. انجام محاسبات GI در هر فریم، نگرانی زیادی برای هر طراح خواهد داشت.

با تشکر از وب سایت

http://vnplugin.com

منبع: www.timsportfolio.co.uk

h o p y


آموزش فارسی ویدیویی VRAY در تری دی مکس
آموزش رندرینگ با VRAY
آموزش تکنیک های Evermotion در مدلینگ، نورپردازی، بافت گذاری تا رندرینگ واقع گرا با VRAY – مجموعه شماره ۱
آموزش کامل ابزار ها و امکانات VRAY برای ۳DsMax
مجموعه متریال های فوق العاده VRAY
مجموعه ی ۱۰ پروژه واقع گرای داخلی با ۳DsMax , VRay
مجموعه ۱۰ پروژه حرفه ای طراحی فضای خارجی Exterior در ۳DsMax و VRAY
کامل ترین مجموعه آموزشی مدل سازی، بافت گذاری و رندرینگ در تری دی مکس با VRAY و MentalRay

Share this post

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn