Широкий выбор медицинских товаров в магазине Диамаг
ورود  \/ 
x
ثبت  \/ 
x

منو

برخی از ویدیو های آموزشی ما

در این ویدیو نرم افزار های تست کارت گرافیک رو بررسی میکنیم

فناوری SLI

  • نوشته شده توسط admin
  • دسته: کارت گرافیک
  • بازدید: 4222

SLI

 


فناوری SLI

زمانی که یک کارت گرافیک جوابگوی پردازش تصویرها نباشد و خواهان قدرت بیشتر سیستم خود در جهت پردازش قویتر و سریع تر باشید 2 راه بیشتر پیش رو ندارید یا اینکه گرافیکی قویتر خریداری کنید و یا اینکه از فناوری استفاده از چند کارت گرافیک همزمان استفاده کنید که شرکت های Nvidia با نام SLI و شرکت AMD با نام Cross Fire از آن بهره می برند .

 

بدلیل اینکه ابتدا فناوری SLI توسط Nvidia معرفی شد و سپس شرکت ATI از آن به نحوی کپی برداری کرد ابتدا در مورد SLI مطالبی را خدمت شما عرض می کنیم ، شرکت Ati در حال حاضر با شرکت AMD ادغام شده پس ATI همان AMD کنونی است .

 

تاریخچه ای از فناوری SLI

شاید تا مدت ها کسی باور نمی کرد که روزی بتوان دو یا چند گرافیک را همزمان بر روی یک سیستم استفاده کرد و یک خروجی دریافت نمود ولی با ورود تکنولوژی SLI توسط شرکت DFX 3 این امر به یک واقعیت تبدیل شد ، DFX 3 یک شرکت سازنده تراشه های گرافیکی بود که موجب این شد که با استفاده از این فناوری کارت های گرافیکی به سطح بالاتری از کیفیت و شفافیت تصاویر دست پیدا کنند ، فناوری SLI باعث 2 برابر شدن سرعت پردازش فریم ها در بازی میشد ، پس از مدتی شرکت Nvidia این فناوری را از شرکت DFX 3 خریداری و به نام خود کرد اما از آن استفاده ای نمی برد تا اینکه در سال 2004 این فناوری دوباره کار خود را آغاز کرد .

 

آشنایی با SLI شرکت NVIDIA

Scalable Link Interface  یا SLI یک نام تجاری برای استفاده همزمان از چند پردازشگر گرافیکی است که این فناوری توسط شرکت Nvidia توسعه یافته و شما می توانید بوسیله آن دو یا چند کارت گرافیک را به صورت الگوریتم پردازش موازی در یک سیستم استفاده کرده و یک خروجی تولید نمائید و بواسطه آن قدرت پردازش سیستم خود را دو یا چند برابر کنید .

 

نحوه پیاده سازی و کار فناوری SLI

فناوری SLI به شما این امکان را میدهد تا دو ، سه و یا چهار واحد پردازش گرافیکی را در زمان رندر کردن تصاویر به کار بگیرید و عملیات پردازش را با سرعت بسیار بیشتری انجام دهید ، ابتدا شما به یک مادر برد با قابلیت پشتیبانی از فناوری SLI نیاز دارید تا بتوانید از دو یا چند اسلات PCI آن استفاده نمائید در ضمن در موقع خرید مادربرد به این نکته توجه داشته باشید که فاصله بین اسلات های PCI زیاد باشد و کارت های گرافیک براحتی بتوانند حرارت خود را براحتی دفع نمایند بدلیل اینکه کارایی کارت گرافیک در حرارت بالا بسیار کاهش یافته و گاها موجب آسیب به قطعات آن می شود ، البته مادربرد ها فاصله استانداردی برای قرار دادن اسلات های PCI از یکدیگر دارند و مورد ذکر شده برای زمانی است که شما بیش از 3 اسلات دارید که بهتر است گرافیک ها را روی اسلات 1 و 3 قرار دهید تا اینکه پشت سر هم .

بعد از اینکه مادربرد مناسبی با ویژگی های ذکر شده تهیه کردید نوبت به تهیه گرافیک هایی از شرکت Nvidia میرسه که باید اونها هم از SLI پشتیبانی کنند . در مرحله بعد نوبت ارتباط گرافیک ها با هم میرسه ، در یکسری از مدل ها ارتباط گرافیک بوسیله اسلات PCI انجام میشد اما امروزه این ارتباط بوسیله پل ارتباطی SLI انجام میشود که معمولا به صورت یک کابل ارائه میشه .

عملیات پردازش در روش SLI به صورت Slave ، Master هست . احتمالا با این واژه ها در اتصال چند هارد بوسیله کابل IDE آشنا هستید ، اصطلاح اسلاو مستر به معنی ارباب و برده هست یعنی یک کارت گرافیک اصلی یا همان Mater و بقیه کمکی یا همان Slave  می باشند ، کارت گرافیک Master به عنوان مدیر پردازش ها عمل می کند و خروجی تصاویر در بافر این کارت ذخیره شده و به مانیتور ارسال می شود ، در سری کارت های گرافیکی انودیا مدل کارت ها باید حتما با یکدیگر یکی باشد و نمی توان از دو مدل متفاوت برای انجام اتصال SLI استفاده کرد .

بهتر است یک اشاره ای هم به فناوری Quad SLI داشته باشیم این فناوری به معنی SLI درونی است در برخی از مدل های کارت گرافیک که از 2 هسته پردازشی GPU بهره می برند SLI بر روی یک کارت گرافیک صورت گرفته و شما می توانید از این فناوری در قالب یک کارت گرافیکی بهره مند شوید .

 

شما می توانید با غیر فعال کردن SLI در کارت تنظیمات سیستم خود از هر گرافیک تصویر مجزا برای یک مانیتور دریافت نمائید ، این نکته برای زمانی کاربرد دارد که شما بخواهید چند مانیتور برای کارهای خود داشته باشید و فضای کاری بیشتری نیاز دارید حال کار گرافیک شما 2 رابط DVI بیشتر ندارد و در اینجاست که شما می توانید با غیرفعال کردن SLI و نصب کارت گرافیک دوم از مانیتورهای بیشتری استفاده کنید البته در جایی نوشته شده بود 2 درایور کارت گرافیک بیشتر نمیشه روی یه ویندوز هم زمان نصب کرد .

نتیجه گیری : برای اتصال SLI باید امکانات زیر را داشته باشید .

1. مادربرد شما از فناوری SLI پشتیبانی کرده و حداقل 2 اسلات PCI داشته باشد .

2 . کارت های گرافیک شما باید از فناوری SLI پشتیبانی کرده و مدل GPU آنها یکی باشد .

3 . یک عدد پل SLI برای اتصال گرافیک ها به یکدیگر باید داشته باشید در پایین تر در مورد انواع پل صحبت می کنیم .

4 . سیستم شما باید پاور قدرتمندی داشته باشد تا جوابگوی برق مورد نیاز سیستم باشد .

5 . کیس شما باید سیستم خنک کننده قوی داشته باشد و حرارت را به خوبی دفع کند .


 

کاربرد های فناوری SLI :

1 . شما می توانید از قدرت GPU چند کارت گرافیک بهره مند گردید .

2 . شما می توانید پردازش فیزیک را به عهده یکی از گرافیک های Slave بیاندازید و پردازشهای پردازشگر Master را سبک تر نمائید .

3 . در هنگام استفاده از چند مانیتور هم زمان شما به قدرت پردازش بالایی نیاز دارید و می توانید بوسیله این فناوری کمبودها را جبران کنید .

و ...

شما می توانید با توجه به نیاز خودتون از فناوری SLI استفاده نمائید ویدئو های زیادی در رابطه با این فناوری و کاربردهای آن در سایت یوتوب منتشر شده که می توانید آنها را مشاهده کرده و با کاربردهای SLI بیشتر آشنا شوید .

 

انواع پل های ارتباطی در SLI :

پل ها در چندین مدل طراحی می شوند ، بسته به نوع ترکیب شما پل های مختلفی وجود دارد مثلا اگر شما از ترکیب دو گرافیک در زیر هم بدون فاصله استفاده می کنید باید پل 2way استفاده کنید و اگر شما از دو کارت گرافیک با یک فاصله اسلات PCI از هم دیگر استفاده می کنید باید از پل 2way spaced یا همان پل فاصله دار استفاده نمائید ، در نسل های جدید شما می توانید از پل های 4way با قابلیت اتصال 4 گرافیک همزمان استفاده نمائید .

معمولا در مادربردهایی که از SLI پشتیبانی می کند پل ارتباطی SLI همراه لوازم ارائه می شود .

 

SLI

 

راه اندازی SLI در سیستم

بعد از تهیه کردن امکانات لازم ابتدا برق سیستم را قطع کرده پس از آن کارت گرافیک دوم را نصب کرده و پل SLI را به گرافیک ها متصل می کنیم برق سیستم را وصل کرده و سیستم را روشن کنید ، پیشنهاد می کنیم حتما آخرین نسخه درایور کارت گرافیک خود را دانلود و نصب نمائید سپس از قسمت پنل مدیریت کارت گرافیک می توانید تنظیمات SLI را انجام داده و پس از یک ری استارت از این فناوری عالی لذت ببرید ، در صورت نیاز به راهنمای در این رابطه می توانید از بخش تماس با ما ارتباط برقرار کرده و سوالات خود را مطرح نمائید .

 

یه نکته خیلی مهم که نباید در فناوری SLI فراموش کنید ، این است که فناوری SLI آمده تا باری که بر روی دوش GPU است را تقسیم نموده و بازی ها و پردازش ها را روانتر سازد ، اگر هدف شما این است که تصویر را در چند مانیتور نمایش دهید باید از قابلیت چند مانیتوره استفاده کنید نه SLI که در بالا بخش نحوه پیاده سازی SLI مقداری در این زمینه توضیح دادیم .

 

ُSLI به این مقاله محدود نشده و دنیای بزرگی برای خود دارد Anti Aliasing کردن شیوه های تقسیم پردازش و ... که در قالب یک مقاله نمی توان آنها را کامل توضیح داد ، این مقالات به مرور زمان و با توجه به استقبال شما افزایش می یابد پس با نظرات و پیشنهادات خود ما را در این زمینه یاری نمائید .

 

SLI

 

SLI

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز مطالعه نمائید :

sakhtafzar.com/article/sli-and-crossfire-described.html


راهنمای خرید کارت گرافیک
6نکته‌ی ضروری که در هنگام خرید کارت گرافیک باید بدانید
بررسی کارت گرافیک TITAN X انویدیا
بررسی گروهی کارت های گرافیک GTX 970 و GTX 980 (کدام کارت های کرافیکی بهتر هستند)
بهترین کارت های گرافیک ارزان قیمت بازار
قدرتمند و باوقار: بررسی کامل کارت گرافیک ASUS GeForce GTX 980 4GB STRIX OC
معرفی پرچم دار انویدیا GTX Titan
مقایسه Benchmark کارت های AMD FirePro در مقابل NVIDIA Quadro در نرم افزار ۳DsMax
مقایسه Benchmark کارت های AMD FirePro در مقابل NVIDIA Quadro در نرم افزار MAYA
چیپ گرافیکی Pascal انویدیا مجهز به 6000 هسته پردازشی CUDA و 32 گیگابایت حافظه گرافیکی
راهنمای خرید کارت گرافیک براساس قیمت - اردیبهشت ۹۳

Share this post

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn